Portre Resim Ressamları

Genel olarak portre nedir dediğimiz zaman yağlı boya ya da karakalem olarak bir kişinin yüzünün tamamı ve vücudunun da bir kısmını dahil ederek yüz ifadesinin yansıtıldığı resimler olarak tanımlayabilmemiz mümkündür. Kullanılan malzemeye göre karakalem portre, sulu boya portre ya da yağlı boya portre olarak da adlandırabiliriz. Ayrıca heykelin ya da fotoğrafın da portre olması söz konusu olabilmektedir.

portre-karakalem-05

Portre Çizimi

Bir portre çiziminin amacı kişinin o andaki ruh halinin yansıtılmasıdır. Bu çalışmalar sayesinde kişinin o andaki ruh halini mimikleri ile yakalayabilmek mümkündür. Bu sayede kişinin kişiliğini de en güzel ve başarılı şekilde yakalayabilmek de mümkündür. Ancak tüm bunların yapılabilmesi için bu çalışmaları gerçekleştirecek olan ressamın da profesyonel hizmet verebilecek kabiliyete sahip olması gerekir.

Bir portre resim çiziminde ilk olarak yapılması gereken sadece göze, ağzın durumuna ya da kaş yapısına bakmak değildir. Öncelikle kişinin mimiklerine genel olarak bakmak ve bütün olarak algılamak gerekmektedir. Bu sebeple portre çizimlerinde gelişi güzel çalışmak mümkün değildir. Yani ağzını bu duygu ile yapayım, gözünü bu duyguyla yapayım diyemezsiniz.

Portre Resim Çizdirmek

Portre çizimi sırasında kişinin direk olarak yüzünün görülmesi çok önemlidir. Ancak bu durumda portre resim çizdirmek isteyen kişinin saatlerce aynı şekilde kalması gerekebileceğinden çoğunlukla fotoğrafının çekilerek resmin yapıldığını görebilmek mümkündür. Ayrıca bu sayede kişinin yüzüne gelen ışık da her zaman aynı olacağından sabit bir fotoğraf üzerinden çalışmak çok daha kolay olacaktır.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Fatal error: Call to undefined function StatPress_Print() in /home/webress1/public_html/wp-content/themes/safirmobil/footer.php on line 20