Resim Sanatı ve Türleri

Resim sanatları, kullanılan malzemeye, edinilen konuya, çizim metotlarına, kullanılan tuval yâda nesneye göre farklılıklar gösterebilir.

at-resimleri

Resim sanatında her ressamın her tür resmi çizebilmesi veya ortaya çıkarabilmesi söz konusu değildir. Çünkü resim sanatının her bir dalını tam anlamda öğrenebilmek, çözümleyebilmek ve uygulayabilmek oldukça zaman alır, zekâ ve beceri gerektirir. Bu nedenle resim dallarının dallarının dalları vardır.

Yani bir ressam en fazla dört veya beş dalda ancak kendini yetiştirebilir. Elbette ben hepsini yapabilirim diyen kişilerde çıkacaktır. Fakat ustalaşmış olmasından söz konusu edilemez veya istisnadır. Ama siz siz olun bir dala yoğunlaşın ve o dalda kendinizi geliştirin. Diğer dallarda o dala yakın dallar olsun.

Şimdi gelelim resim sanatının dallarına. Konularına göre sıraladığımızda resim sanatının toplamda 13 dalı bulunmaktadır. Şimdi genel olarak bilinen resim türlerinden bahsedelim.

Portre dalı, Herhangi bir kimsenin omzu ve baş bitimine kadar olan kısmın çizimidir. Karakalem ve renkli portreler olabilir.

Natürmort, elma, çekiç, alet gibi cansız nesnelerin resmedilmesidir.

Figür, insan, hayvan gibi canlıların bir arada veya ayrı ayrı resmedilmesi türüdür. Bu türü portre türünden ayıran en büyük özellik bedenin tümünün resmedilmesidir.

Enteriyör, Mimari resim türüdür. Bina içi dışı resimlerini konu edinir.

Jang, diğer bir ismiyle genre günlük hayatı anlatan resimlerdir. Jang denince akla, simitçi, martılar, deniz ve etrafta dolaşan insanların bulunduğu resimler gelir.

Peyzaj, Manzarayı konu edinen resim türüdür. Kır, tabiat gibi resimler peyzaj dalının ürünleridir.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Fatal error: Call to undefined function StatPress_Print() in /home/webress1/public_html/wp-content/themes/safirmobil/footer.php on line 20