Resim Türleri

Kullanılan malzeme, resmin konusu, çizim metotları ve resmin çizildiği tuval ya da nesneye göre resim türleri farklılıklar gösterir. Bir ressamın her tür resmi çizmeye muktedir olmasından söz edilemez. Bunun gerçekleşebilmesi için resim sanatına her yönüyle vakıf olması gerekir, ki bu durum da imkansızdır. Çünkü resmin her dalını tam anlamıyla öğrenip, çözümleyerek uygulayabilmek için çok büyük bir zeka ve beceri gerekmektedir.

Bir ressamın yaşamı boyunca vakıf olabileceği en fazla dört ya da beş resim dalı bulunmaktadır. Elbette bir ressamın her biri hakkında bilgi ve beceriye sahip olması söz konusu olabilir. Ancak tüm resim çeşitleri içerisinde sadece birkaç tanesine tam anlamıyla vakıf olması mümkündür.

Kimi ressam peyzaj resimlerinde başarılı iken kimi ise insan, ya da hayvan gibi figür resimlerinde başarılıdır. Kimi ressam kara kalem çalışmalarında başarılı iken kimi ressamın da yağlı boya resimler konusunda büyük bir beceriye sahip olduğunu görebilmek mümkündür.

Resim sanatının dallarına bakıldığı zaman konusuna göre toplamda 13 dal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunların da kendi içerisinde resim türleri bulunduğunu belirtmek gerekir. Konusuna göre bir portre resmi, kullanılan malzemeye göre yağlı boya yada karakalem olarakda değerlendirilebilmektedir. Aynı şekilde natürmort bir resmin çizilen ağaç ya da meyve tabağı gibi cansız nesnelerin çiziminde kullanılan malzemeye göre farklı bölümlere ayrılabildiğini de söylemek mümkündür.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Fatal error: Call to undefined function StatPress_Print() in /home/webress1/public_html/wp-content/themes/safirmobil/footer.php on line 20