Teknolojinin Etkisinde Kalan Yağlı Boya Tablolar

Günümüzde insanların resim ve resim sanatına dair gerekli hassasiyete sahip olmaması ve bilgisayar programlarının da yaygın olarak kullanımına bağlı olarak artık yağlı boya tablo ürünlerinin dijital teknolojiye mahkum olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Resim sanatı dışında pek çok sanatta da aynı durum söz konusu olabilmektedir. Teknoloji daha kolay, pratik ve hızlı bir şekilde resim oluşturmaya olanak sağlamakla beraber bir ressamın elinden çıkmadığı için oldukça düşük fiyatlı da olabilmektedir.

Teknolojinin etkisinde yağlı boya tablolar insanların istedikleri zaman serigrafi baskıyla hazırlanmış olan tablolara sahip olabilmesinin mümkün olmasından dolayı eskiden sahip oldukları popüleriteyi de kaybetmiş bulunuyor. Eskiden bir tablodan sadece bir adet bulabilmek ve sadece birkaç kopyasını bulmak mümkünken günümüzde pek çok tablonun farklı restoran, kafe ve ofislerde duvarları süslediğini görebilmek mümkündür. Bu da değerli tabloya sahip olmanın ayrıcalık haline gelmesi özelliğinin yitirilmesine neden olmaktadır. Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa adlı tablosunu hemen her duvarda görebilecek olmanızın sebeplerinden biri de budur.

Hemen hemen her alanda kolay, pratik ve ucuz ürünler bulmayı kolaylaştırmakta olan teknoloji sebebi ile yağlı boya tablo satın alan insan sayısının her geçen gün azaldığını söyleyebilmek mümkündür. Ancak el emeği verilerek yapılan tablolarla serigrafi baskı ile çoğaltılmış olan tablolar arasında kalite açısından büyük bir farklılık olduğunu söyleyebiliriz. El emeği verilerek yapılan tabloların özgün olması sebebi ile serigrafi ile çoğaltılmış olan tablolara nazaran daha değerli olduğunu söyleyebiliriz.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Fatal error: Call to undefined function StatPress_Print() in /home/webress1/public_html/wp-content/themes/safirmobil/footer.php on line 20