Resim Yaptırmak

Resim yapmak için pek çok malzeme kullanılması mümkündür. Resim yapılırken ilk olarak üzerine yapılacak zemin belirlenir. Bu da kağıt, kumaş, kontrplak, ahşap ya da mukavva gibi katı bir yüzey olarak karşımıza çıkmaktadır. Resim sanatı uygulaması sırasında kullanılan zemin malzemesinin dokunmuş bir kumaş ya da muşamba gibi daha yumuşak yüzeyler olması da söz konusu olabilmektedir.

portre-cizimler-3

Cam yüzeyler ya da seramik yüzeyler üzerine de yapılabilen resimler, bu zeminler üzerine iz bırakabilecek boya çeşitleri kullanılarak uygulanmaktadır. Bu boyaların da bitkilerden, metal ve minerallerden elde edilebilmesi mümkündür. Ayrıca bazen de hayvanlardan elde edilebilen boyaların yapay olarak da üretilmesi mümkündür. İlk boyalara baktığımız zaman yanmış dal veya kemik artıklarından yapılmakla birlikte çini mürekkebinin de isten elde edildiğini görebilirsiniz. Katı, sıvı ya da başka bir sıvı içerisinde eritilerek kullanılabilen boyalar resim sanatının malzemeleri olarak karşımıza çıkmaktadır Ayrıca, fırçalar, kalemler ve resim yaparken kullanılan diğer araç gereçleri de bu malzemeler içerisinde değerlendirebilmek mümkündür.

Günümüzde resim denildiği zaman akla ilk gelen resimleri yağlı boya kullanılarak yapılan resimler olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra 33 de sıklıkla kullanılan resimler olduğu için resim sanatı denildiği zaman akla gelen ilk resimler bunlar olmaktadır. Ancak bunların dışında çeşitli püskürtme, akıtma, fışkırtma ya da damlatma yöntemleri kullanılarak yapılan resimler için mala, spatula, sünger ve merdane gibi araçlar da resim malzemeleri arasında yer almaktadır.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.